Vznik a história flat coated retrievera
|
Na konci 19. storočia bolo medzi anglickými poľovníkmi módou mať pri love 2 psy - jeden bol tzv. všestranný, ktorý zastával prácu setra, stavača alebo španiela - slúžil k vyhľadaniu, sliedeniu a k vystaveniu, príp. ohláseniu zveri, a druhého, samotne k prinášaniu - po anglicky to retrieve. Psami prinášačmi - retrievermi, sa nazývali všetky psy, ktoré prinášali - bez ohľadu na typ a exteriér. Väčšinou ich rozoznávali len na základe srsti a bolo bežné, že sa v jednom vrhu našli psy popisované ako Labrador so súrodencami nazývanými Wavy-Coated retriever. O anglických poľovníkoch je známe, že všeobecne dávali prednosť špecializácii jednotlivých plemien pred všestrannou prácou poľovných psov. Dôvodom podľa nich je, že využívanie jedného plemena k viacerých poľovným činnostiam kazí jeho schopnosti a vlohy k tomu, v čom vyniká. U nás na kontinente, obzvlášť v Nemecku, sa snažili o pravý opak - vytvoriť plemeno všestranné, ktoré by zvládlo prácu na stope, vystavovanie, dohľadanie a prinášanie, najlepšie aj z vody. Predstava kombinácie rôznych poľovných psov - špecialistov, u nás nenašla fanúšikov, obzvlášť retrievery boli u nás vnímané ako exoty, nemajúce v krajine bez mora uplatnenie.
St. John´s Water Dog.
V Anglicku a v Škótsku sa vyskytovalo mnoho typov retrieverov. Spoločným faktorom v ich vývoji boli dovezené kanadské psy známe ako St. John´s Newfoundland alebo St. John´s Water Dog, ktoré so sebou priniesli v 17. storočí rybári z New Foundlandu. Tieto psy si rybári cenili kvôli ich vynikajúcim plaveckým schopnostiam či už pri samotnej práci alebo pri pomoci náhodne padnutým členom posádky. Poľovníci si tieto schopnosti všimli a začali tieto psy krížiť s existujúcimi poľovnými psami. Tieto retrievery rôzneho typu a neskôr plemien sa medzi sebou voľne krížili a ešte aj v 20. storočí anglický Kennel Club mohol zaregistrovať medziplemenné kríženia retrieverov, čo bolo odvolané až v roku 1971.
Stred 19. storočia niesol mnoho zmien pre poľovníkov v Anglicku. V tomto období bol Wavy-coated retriever najobľúbenejším poľovným psom pracujúcim pod puškou. Plemeno, ako ho poznáme dnes, vzniklo v Ettington parku v Stratforde on Avon, v prvom rade vďaka Mr. Evelyn Shirley, ktorý založil anglický Kennel Club v roku 1873 a stal sa prvým prezidentom v jeho 29. roku života. S podobnými nadšencami sa pokúšal vytvoriť a vyšľachtiť "dokonalého" psa pracujúceho pod puškou, kde ako základ použil Wavy-coated retrievera, ktorému sa venoval jeho otec. Cieľom bolo vyšľachtiť plemeno podobné Wavy-coated retrieverovi, ale ľahšie stavaného s väčšou čulosťou, s jemnejšou hlavou a s voduodpudivou srsťou, ktorá ale nie je ťažká a hustá. Samozrejme, pes musel byť schopný nájsť zver, teda musel mať dobrý "nos", jemnú mordu a poslušnú povahu. S veľkou pravdepodobnosťou bola priliata krv setra, aby získal elegantné a hladké línie, a možno boli nejaké psy krížené aj ovčiarskymi psami kvôli citlivosti a vnímavosti. Akokoľvek to bolo, práca šľachtiteľov musela byť premyslená, pretože sa typ zjednotil v pomerne krátkom čase. Koncom 19. storočia bol flat coater retriever jediný prijateľný poľovný pes medzi bohatými a nadšenými športovými poľovníkmi.
K najvýznamnejším psom koncom 19. storočia patrila suka Ch. Dareth chovateľa Allen-Shutera, ktorá zvíťazila na Crufts-e v rokoch 1895 a 1897. Je označovaná za "patriarchu" všetkých flat coated retrieverov. V roku 1897 a v roku 1902 vyšli v známych anglických kynologických časopisoch články o flat coated retrieveroch, čo znamenalo, že sa o tomto plemene už vedelo. Mr. L. Allen-Shuter v článku o flatoch píše: "Popularita Flat-coated retrieverov sa tak zvýšila počas posledných rokov, že sa stali najväčším lákadlom na väčšine psích výstavách. Ako poľovný pes je Flat-coated retriever najobľúbenejší medzi športovými poľovníkmi, kde si ho cenia ako psa s extrémne jemnou papuľou, plného inteligencie a s najláskavejším temperamentom."
Začiatkom 20. storočia sa jednotlivé plemená retrieverov dočkali uznania - curly coated retriever ako pevný favorit poľovných hospodárov; v roku 1902 Kennel Club uznal labradora; zlatý retriever a jej zlatá farba a príjemná povaha; a flat coated retriever ako poľovný pes pre moderných nadšencov športového poľovníctva.
V roku 1905 boli flat coated retrievery prvý krát zvlášť klasifikované na Crufts-e. Prihlásilo sa 18 jedincov, čo bolo pomerne veľa napriek tomu, že Kennel Club dával veľkú voľnosť vystavovateľom, aby sa rozhodli, na aké plemeno retrievera sa ich pes najviac podobá! Best of Breed a Best Bitch sa stala Judy of Riverside (chov. Reginald Coock) a Best Dog bol Royal River (chov. Allen-Shutter). Na prelome 19. storočia sa flat coated retriever nestratil ani na poli počas individuálnych poľovačiek a ani na Field Trialoch, kedy boli Field Trialy obmedzené a nie príliš populárne. Prišla však zmena a rástol záujem o súťaživý Field Trial. Chovatelia labradorov a zlatých retrieverov zistili, že súťaživá poľná práca potrebuje iné zručnosti od psov ako doteraz. Vďaka tomuto sa tieto dve plemená časom rozdelili na typ výstavný a pracovný, čo, bohužiaľ, prinieslo aj zmeny nielen exteriérové, ale aj povahové. Chovatelia flat coated retrieverov nemali snahu tento trend nasledovať a tak sa flat coated retriever stal jediným "dual-purpose" plemenom medzi retrievermi (okrem chesapeake-a, ktorý sa v tomto období na ostrovoch takmer nevyskytoval). Wavy-coated retriever aportujúci králika, r. 1901.
Pojem "dual - purpose" je medzi chovateľmi celkom často horlivo diskutovaný. Znamená, že je plemeno šľachtené pre "exteriér a pracovné schopnosti" - teda je evidentné, že jedinec patrí k plemenu, ktoré reprezentuje, ale si zachováva schopnosti vykonávať svoju prácu. Ak sa začne uprednostňovať práca, plemeno začne strácať iné kvality, ak sa uprednostní krása vo výstavnom kruhu, čoskoro by v kruhu stáli psy neschopné rozmýšľať. Ani jedno, ani druhé plemenu nepomôže, stačí sa pozrieť na plemená, ktoré sa časom typovo rozdelili. Chov zameraný na "dual-purpose" flat coated retrieverov je jediný smer, aby sa plemeno udržalo také, ako sa po storočia chovalo.
Prvá svetová vojna otriasla s veľa plemenami a medzi ne patril aj flat coated retriever. Medzi rokmi 1914 až 1918 sa zastavil celkový chov psov. V roku 1919 bolo v anglickom Kennel Clube registrovaných len 100 flat coated retrieverov, po vojne sa počet registrovaných jedincov mierne zvýšila v 20-tych rokoch, kedy bolo v roku 1924 registrovaných najviac - 440 jedincov. Je nutné dodať, že sa po I. svetovej vojne naďalej konali medziplemenné kríženia medzi labradormi a flat coated retrievermi - s cieľom zachrániť skôr labradory ako flat coated retrievery. Napriek tomu, že bolo v roku 1924 registrovaných 440 jedincov flat coated retrieverov, labradorov bolo registrovaných takmer 1300. Tento trend sa šíril naďalej. Ročne sa zapisovalo stále menej šteniat, koncom 30-tych rokov dosiahol počet len 80 jedincov. V rodokmeňoch týchto psov sa najviac nachádzali názvy chovateľských staníc ako Leecroft, Peddars, Bryn Asaph, Tosca a Towerwood. Poprednou CHS bola Riverside, ktorá bola jednou z najvplyvnejších a najznámejších CHS v 20. storočí. Po roku 1940 ale nastala zmena, kedy sa niekoľko skalných nadšencov fla coated retrieverov vrátilo z vojenskej služby. Najvplyvnejšie CHS v tomto období boli jednoznačne Athebram, Claverdon a Pewcroft, popri nich sa nestrácali ani CHS ako Woodland. V 50-tych rokoch vznikali nové CHS, ktoré mali veľmi dlhú dobu vplyv na ďalší vývoj chovu flat coated retrieverov. Medzi ne patria Blakeholme, Fenrivers, Collyers, Yarlaw, Runglers, Ryshot, Forestholm, Halstock, "W"- Woodland, Exclyst. Väčšina z nich fungovala aj počas 60-tych, 70-tych rokov a niektoré z nich fungujú dodnes. Medzi známe CHS v U.K, ktoré mali vplyv na dnešné psy, patria Courtbeck, Downstream, Glidesdown, Hallbent, Heronsflight, Rase, Shargleam, Riverside, Torwood, Wizardwood, Withybed ai. Werion Redwing of Collyers (maj. Amelia Jessel) - Field Trialový šampión, r. 1978.
|
Legendárny Eng. Ir. Ch. Shargleam Blackcap (maj. Pat Chapman), ktorý sa stal BIS na Crufts-e v r. 1980.
Zdroje:
Joan Mason - Flat-Coated Retrievers Today (Ringpress, 1996)
Michal Císařovský - PES (Canis, 2008)
Joan Mason - Flat-Coated Retrievers Today (Ringpress, 1996)
Michal Císařovský - PES (Canis, 2008)
Spracovala: Viktória Garaiová